Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

Evde çalışanlar, öğrenciler ve iş yerinde masa başı çalışan kişiler için masa dekorasyonu doğru bir şekilde sağlanmalıdır. Dekorasyon için iyi bir masa seçerek, sağlığınızı koruyabilir ve daha rahat bir çalışma ortamı elde edebilirsiniz. Bu nedenle masada ölçülerden malzemeye ve renklerden türe kadar her seçeneğe dikkat etmek gereklidir.

Stiff Masif Çalışma Masası

Çalışma masasının ideal bir kullanım oluşturması için öncelikle ölçülerine dikkat edilmelidir. Bu nedenle evinizde veya ofisinizde kullanacağınız masa için en doğru ölçü konusunda özel tasarım mobilya tercihleri gerçekleştirebilirsiniz. Özel tasarım ile üretilen masalar sayesinde tam olarak yerine yerleşecek ve doğru kullanım oluşturacak bir mobilya sağlayabilirsiniz. En, boy ve yükseklik ölçüleri ile doğru tasarım sağlayan bir masa, beden rahatınız için de önemli bir ayrıntıdır.

Elbette çalışma sırasında uykunuzu getirecek kadar rahat bir masa değil ama uzun saatler boyunca çalıştığınızda rahatlık oluşturacak bir masa seçmeniz gereklidir. Kullanılacak masa boyun, sırt ve bel bölgelerinde ağrılara ya da zedelenmelere neden olmamalıdır. Yanlış bir masa seçimi yapmak, hem çalışmaktan uzaklaşmanıza hem de odaklanma problemi yaşamamıza neden olacaktır.

çalışma masası

Doğru ölçüler ile özel tasarım çalışma masası taleplerinde bulunabilirsiniz. Masa ölçüleri için masanın başına oturduğunuz zaman masanın üst kısmı beliniz ile kaburgalarınız ortasında bir alana denk gelmelidir. İkinci bir nokta olarak dirsekleriniz rahatlıkla masanın üzerinde olabilmelidir.

Masa kullanımı sırasında kolunuzun dirseklerden ayrılan alt ve üst kısımları arasında takribi olarak 60 derece bir açı bulunmalıdır. Dirseklerinizi masaya koymak istediğinizde, omuzlarınızı eğmemeniz ve sırtınızı kamburlaştırmamanız gerekmektedir. Bu sayede sırt ve boyun ağrıları, kol uyuşmaları gibi sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca masa kullanımı sırasında ayaklarınız rahatça yere değmeli ve daha az yorucu bir oturuş biçimi sağlayabilmelisiniz.

çalışma masası

Eğer masa üzerinde bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayar ile aranızda en az 40cm mesafe bulunmalıdır. Bu sayede gözleriniz bozulmadan ve yanlış duruşlardan kaçınarak bilgisayar kullanabilirsiniz. Aydınlatma için de çalışma masası lambası kullanabilir ve dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Aydınlatma ile uyumlu bir şekilde temiz ve dekoratif bir görüntü için şeffaf çerçeve tercih edebilirsiniz. Aydınlatma, gözlerinizi yormayacak ve çalışma alanını direkt olarak aydınlatabilecek şekilde doğru açıyla sağlanmalıdır. Masa üzerinde düzenli bir kullanım kadar sağlıklı kullanım için masif mobilya tercihleri de gerçekleştirilebilir.

 

Hem daha sağlam hem de daha uzun ömürlü bir kullanım oluşması için masa üzerinde araç gereç konusunda da gözünüzü yormayacak ve çalışma alanını da rahatlatacak dekoratif süsler bulunmalıdır. Hatta uzmanlar önerisi gereği ideal bir masa üzerinde en fazla 3 tane eşya bulunması gerekir.

Çalışma masası etrafında en azından bir adet bitki bulundurmak performansınızı arttırabilir ve oda sıcaklığının 20-25 santigrat derece arasında bulunması gereklidir. Dekoratif objeler sol tarafta tutulmalı, sağ kısmı boş bırakmalı ve doğru bir koltuk seçilmelidir. Sık sık masa başından kalkarak hareket etmek daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.